sobota, 9 stycznia 2016

Modele do gier z drukarki 3D

Druk 3D (zaliczany do technik 'rapid prototyping') jest przyszłością, to pewne. Dotychczas producenci modeli do gier zatrudniali rzeźbiarzy którzy ręcznie rzeźbili z masy modelarskiej prototypy. Obecnie coraz więcej producentów używa programów modelarskich 3D, rzeźbią wirtualnie, prototypy są drukowane drukarką 3D. Efekty druku są oszałamiające, niejednokrotnie przewyższające jakość odlewu z metalu. Druk 3D takiej jakości nie jest tani, może na niego pozwolić sobie firma.

Jest kilka znaczących metod druku 3D, charakteryzujących się technologią druku i użytym materiałem. Nie wnikając w szczegóły techniczne mamy do dyspozycji technologie budzące nadzieje:

  • Stereolitografia – w zbiorniku z z płynną żywicą, laser naświetla poszczególne warstwy modelu. Uzyskany model ma kolor żywicy, lub przeźroczysty, duża rozdzielczość, model trzeba malować.
  • Osadzanie warstw proszku (gips syntetyczny z polimerem), utwardzanie przez natryskiwanie barwnego atramentu. Duża rozdzielczość i nadrukowana barwna tekstura (pełny kolor). Dodatkowo w specjalnej komorze natryskuje się cyjanoakryl, który dodatkowo utwardza model i wzmacnia intensywność barw. Modelu nie trzeba malować.
  • Osadzanie warstw stopionego plastyku. Uzyskane modele są w kolorze użytego tworzywa, niejednokrotnie wymagają dodatkowej obróbki. Rozdzielczość jest średnia lub niewielka. Najprawdopodobniej ta technika trafi na nasze biurka, ponieważ jest najtańsza, najbardziej rozwijana i efekty druku są coraz lepsze. Są prowadzone prace nad uzyskaniem druku kolorowego. Technologia jest na tyle prosta że powstają amatorskie urządzenia. W handlu jest duża różnorodność tworzyw sztucznych, od typowego plastyku do tworzywa imitującego drewno, a nawet metal.
  • Tworzenie warstw modelu z arkuszy papieru. Do urządzenia wkłada się ryzę lub parę ryz papieru (w zależności od wysokość modelu), urządzenie tnie arkusze i je skleja, jednocześnie krawędzie są drukowane w pełnym kolorze, można uzyskać na powierzchni modelu piękną teksturę. Rozdzielczość jest równa grubości arkusza papieru (ok. 0.1mm).
  • Inne metody.
Żeby wydrukować model, trzeba posiadać plik 3D modelu. Można go wykonać samodzielnie w programie 3D, albo kupić gotowy model. W przyszłości powstaną serwisy w których będzie można wybrać sobie dowolny model. Producenci modeli do gier przestaną sprzedawać wypraski z polistyrenu, odlewy z metalu, modele prepaint staną się kolekcjonerskimi antykami. Zamiast tego, do handlu trafią zestawy modeli 3D do samodzielnego druku (w domu lub specjalnym punkcie usługowym).

Aby ta świetlana przyszłość mogła się spełnić, producenci drukarek 3D muszą pokonać przeszkody w postaci: długiego czasu druku. Drukowanie trwa od kilkudziesięciu minut do wielu godzin, w zależności od rozdzielczości i wielkości modelu. Drukarka 3D powinna drukować na powierzchni modelu teksturę w pełnym kolorze, żeby modeli już nie malować. Żeby druk 3D nie był dla specjalistów, druk powinien sprowadzać się do łatwego polecenia „Print”, tak jak drukuje się fotografie na papierze. I to jest najważniejsze.
Prześlij komentarz